2022-ben összesen 14 elismerést adott át a Kaposvári József Stúdió: ez volt a második esztendő, amikor az egyéni díjazottak mellett – a tavalyi médiaszervezetek után – közhasznú szervezetek is átvehettek elismeréseket Díjátadó Gálánkon. 2022. október 20-án 11 szakember és közéleti személyiség, valamint 3 közhasznú szervezet került fel a Kaposvári József Stúdió elismertjeinek névsorába.
2023-ban Elismertjeink bemutatkozása
Báthory Róbert
Díjazottunk oknyomozó újságíróként éli mindennapjait, számos médium munkatársa volt az elmúlt években, évtizedekben. Jelenleg a magyarországi Szabad Európa szenior munkatársa, de az RTL, a TV2, a Hír TV és a korábbi Magyar Televízió hír- és hírháttérműsorainál is közreműködött szerkesztő-riporterként, illetve felelős szerkesztőként is. A Kossuth Rádió és a Rádió C munkatársaként is tevékenykedett. Munkáját legutóbb 2021-ben a Fejlesztési Újságírói Díjat vehette át, majd az idei esztendőben a Szegénységről Méltósággal Sajtódíj díjazottjainak névsorában szerepelt.
Dr. Csókay András Ph.D.
Igazán különleges eredményekre juthat az orvoslás, ha hit, vallás – vagy éppen a spiritualitás – erejével is igyekszik egy orvos csodákat véghezvinni. Következő díjazottunk hivatásához, sikereihez is ez lehet a kulcs. Talán nincs olyan közöttünk, aki ne hallott volna annak a bangladesi, fejüknél összenőve született sziámi ikerpárnak a szétválasztó műtétjéről, melyet a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány egészségügyi szakcsapata végzett el. A 30 órás beavatkozás után a team-et vezető szakorvos publikációkban is igyekezett elfogadtatni hitvallását, miszerint ”Istenhit nélkül nem sikerült volna”.
Díjaztottunk a világhírű idegsebész, Dr. Csókay András elismerései között megjelenik a Príma-díj, A Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztje, a Semmelweis Ignác-díj, de Budapest és Óbuda-Békásmegyer is díszpolgárává választotta a közelmúltban.
Illés Fanni
Sportoló, olimpiai bajnok, Magyarország 150. paralimpiai aranyérmese; világ- és Európa-bajnok uszó. A mell-, gyors-, hát- és vegyesúszásban is remekelő sportoló négy paralimpián is részt vett 2008 óta, legutóbb 2021-ben vehette nyakába a legfényesebb medált. A saját elmondása alapján is “rút kiskacsából hattyúvá vált” sportolónak küldetésévé, missziójá vált a sztereotip gondolkodásmódból fakadó falak ledöntése, és ez volt az első lépés saját alapítányának létrehozásánál is, amely a fiatal paraúszókat és családjaikat is támogatja.
Sporttevékenységén kívül is elismerték már az úszónőt: 2018-ban a JUBILEUMI FODISZ DÍJ-at vehette át a példaképeknek járó kategóriában.
Kovács Mária
Az egyik legsikeresebb magyar női ökölvívó. 2016-ban fejezte be aktív pályafutását, melyből edzői stafétára váltott díjazottunk. 18 évnyi ringben töltött pályája alatt két világ- és négy Európa-bajnoki címet szerzett, itthon pedig tizenháromszoros bajnokká vált. A kesztyű letételét követően a Magyar Ökölvívó Szövetség a női válogatott élére szavazott számára bizalmat, majd a Kőbánya Box Klub vezetőedzője, edzője lett. Példaértékű munkájával mutat utat, kitörési lehetőséget az utánpótlásnak, melyet szívügyeként kezel mind a mai napig. 2019-ben átvehette a PVSK Aranygyűrűt.
Langerné Victor Katalin
Fejlesztőpedagógus, óvónő, közoktatási esélyegyenlőségi szakértő. Több mint egy évtizeden át képviselte elkötelezetten a hátrányos helyzetűek ügyét a közigazgatásban: 2011-től az Emberi Erőforrások Minisztériuma Roma Integrációs Főosztályának vezetőjeként, majd 2012-től társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkáraként, ez utóbbi tevékenységét 2019-től 2022-ig a Belügyminisztérium állományában folytatta. Jelenleg a Köztársasági Elnök mellett elnöki tanácsadóként folytatja munkáját. Házas, öt gyermekes édesanya, és nagymama.
Langerné Victor Katalin a szívén viseli a cigányság ügyét. Munkájára a töretlen elhivatottság, kezdetektől az emberség, a becsület és a lelkiismeretesség jellemzi.
Losonczi Ottó
Üzletember, modernkori mecénás. Az ESMTK Birkozó Szakosztálynak elnökének, Ottobának – ahogyan írják, mondják – nem csupán a sport, hanem különféle emberi sorsok segítését, támogatását élete részének vallja. Pesterzsébet díszpolgárának úgy fontos az esélyteremetés, mint például a egy templom felújítása is. Ha rákérdeznénk a miértekre, ennyit mondana: “nem felejtettem el, honnan indultam”. Tevékenysége során újjászervezte a lassan több száz gyermeket foglalkoztató szakosztályt, amelynek eredménye közel sem mérhető csupán a több ezer megszerzett éremben.
Németh Borbála
Közel egy évtizede a budapesti Angyalföldön kezdett dolgozni családgondozóként. Számos önkéntes tevékenységének minden tapasztalatát immár szervezetének, a XIII. Kerületi Prevenciós Központnak gyakorlatába, szakmai programjába is átültette, elősegítve a kerületi gyermekvédelmi rendszer fejlődését, fejlesztését. Nevéhez fűződik a 2014-ben indult Previ Stúdió is, amelynek egyik alapítója, de számtalan más aktivitása is jelentős: példaként kialakította az ifjú polgárőrök csoportját, szakmai támogatásával létrejöhetett a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, de a helyi családoknak szóló programok szervezésében is élen járt.
Orsós Lajos
Elismertünk kész kézikönyvet ad a kezünkbe, illetve a mélyszegénységben élő romáknak az előrelépéshez. Kicsivel több mint fél esztendővel ezelőtt “Kiút a cigánytelepről!” címmel indult el egy YouTube-csatorna, ahol Orsós Lajos sajátos hangvétellel beszél a kitörés lehetőségeiről. A saját életét is bemutató videóknak és csatornájának követőtábora hónapról hónapra növekszik, ezzel is bizonyítva, hogy a mélyszegénység kezelése társadalmi szinten is megvalósítható, mindenki által megismerhető és kezelése mindenki rendelkezésére áll.
Peller Mariann
Komoly megtiszteltetés, hogy elismerésünket egy televíziós-produkciós szakembernek, egy világsikerű produkció kifejlesztőjének, a komolyzenei tehetségkutatás egyik nemzetközi úttörőjének adhatjuk át. A Virtuózok útja ugyanis már itt tart: 2014-ben az első széria a magyar Közmédia legnézettebb műsoraként zárta az esztendőt, mostanra pedig már a Visegrádi Négyek, Kína, de még az Egyesült Államokban is ezen a televíziós formátumon keresztül kerülnek megmérettetésre a fiatalok a klasszikus zene területén. A produkció azonban egy más színt, a műsorban feltűnt fiatalok pályafutásának támogatását is magában hordozza.
Erre jött létre a Kis Virtuózok Alapítvány, amely ösztöndíjakkal, hangszervásárlással, hazai és külföldi koncertek szervezésével segíti az ifjú művészeket, de támogattak már több esetben is rossz körülmények között élő fiatal tehetségeket a továbblépésben, ritka betegségekben szenvedő tálentumokat pedig gyógykezeléseik finanszírozásában is.
Radics Gigi
Közel másfél évtizeddel ezelőtt, akkor még tíz esztendősként jelentette meg első dalát következő díjazottunk “Suli után” címmel, mégis csak 2011-ben vált országosan ismertté a Megasztár hatodik szériájának köszönhetően. A pop és az R’n’B műfajában magabiztosan helyt álló énekesnő már énekelhetett Flo Rida-val, illetve Michael Jackson producere, Quincy Jones is elismeréssel dolgozott Vele. 2013-ban, 2014-ben és ‘17-ben is versenybe szállt, hogy Magyarországot Ő képviselhesse az Eurovíziós Dalfesztiválon, de énekelte már a FINA hivatalos szurkolói dalát a 2017-es úszó-világbajnokság alkalmával is.
Radics Gigi már 2017-ben és 2018-ban is mentorként műkött közre az X-Faktor két évadában, azóta is élő támogató tevékenységét, eddigi díjakkal is tűzdelt munkásságát a Kaposvári József Stúdió díjával is elismerjük.
Szarka Tamás
Kossuth-díjas énekes, zeneszerző, zenész, költő. Kimondani is büszkeség, hogy a közreműködésével alapított, rock-, nép- és világzenét játszó együttesük, a Ghymes jövőre immár 40 éves fennállását ünnepelheti. A közel 10 hangszeren is játszó művész azonban nem csupán zenéjéról, hanem karitatív tevékenységéről is ismert: fontos számára a hazaszeretet, az összefogás, a vallás és a hit, a jó ügyek támogatása. 1999 óta több mint egy tucatnyi nívós díjjal és elismeréssel honorálták munkáját.
Közhasznú szervezetek kategória – 2022
Az alakulásától kezdve képviseli az idősek és a szociálisan rászorulók érdekeit, szolgáltatásaival hozzájárul életminőségük javításához. Céljuk a nehéz szociális helyzetben lévő személyek anyagi, társadalmi nehézségeinek, terheinek enyhítése.
A szervezet tagjai és vezetése elkötelezett a hatékony segítségnyújtás iránt, önkéntes munkáival bebizonyítja a civil társadalom szerepének fontosságát. Erősíti, hogy szükség van az összefogásra és másokat is arra ösztönöz, hogy nyitott szemmel járjunk, mindenki számára feltétel nélkül nyújtsunk segítő kezet.
Önkéntes program, amely főként gyermekotthonokra figyel. A program bár 2013-ban indult, sokáig méltatlanul nem kapott fókuszt, pedig szerveződése, tevékenysége figyelemre méltó. Saját szervezésű programjaik nagy többsége magánadományokból, felajánlásokból és saját forrásból kerül megvalósításra, de önkéntes tevékenységük az eddiginél nagyobb figyelemre, gondoskodásra és támogatásra érdemes.
“Roma és nem roma találkozása” nem lehet előítéletek kérdése – találkozhatunk részben ezzel a gondolattal az első elismert szervezet gondolataiban. Az alapítvány munkájának fókuszában az előítéletek és tévhitek eloszlatása, megszüntetése áll, kifejezett céljuk pedig egy sokkal együttműködöbb, befogadóbb és nyitottam társadalom – világ – megteremtése.
2023-as Elismertjeink
a Díjazottjainkat alfabetikus sorrendben tüntettük fel
Közhasznú szervezetek kategória – 2023
a kategória díjazottjait alfabetikus sorrendben tüntettük fel