Díjazottjaink 2020/2021-ben

2021-ben is nehéz volt választásunk: több 100 jelöltből választották ki azt a 15 díjazottat, akik méltóképpen képviselik a Program célkitűzéseinek elérését, továbbvitelét, a hátrányos helyzetű lakosság fejlesztését, felzárkóztatását.

2020/2021-es Elismertjeink bemutatkozása

Hajnis Annamária

Pedagógus, a hátrányos helyzetű gyerekek, családok felzárkózásában vesz részt az oktatás területén. Korábban a pesterzsébeti programunk tevékenységében is részt vett, támogatja a helyben, mélyszegénységben élő fiatalok és családok társadalmi felzárkóztatását. Önzetlen önkéntes munkájának elismeréseként vehette át a Kaposvári József Stúdió díját.

Harcsa Zoltán

Korábbi magyar ökölvívónk 11 évesen kezdett el bokszolni. 2008-ban második helyezést ért el a Junior Európa Bajnokságon. Négyszer volt az Év Magyar Ökölvívója. A Papp László-díjat háromszor érdemelte ki, majd 2012-ben megkapta a Magyar Ezüst Érdemkeresztet, illetve Junior Prima-díjat is átvehetett. Zoltán életútja és a sportban elért eredményei, küzdési vágya példaértékű.

Horváth József

A molekuláris genetikával foglalkozó kutató biológus korábban a szájüregi rák diagnosztizálásán dolgozott, tudományos doktori kutatómunkájának keretein belül. Mára a rákkutatás elismert szakértője: jelenleg is olyan területen folytat kutatótevékenységet, ami a rák gyógyításában nagyszerű eredményeket hozhat. Vizsgálataiban foglalkozik a kender növényből kivont nem tudatmódosító és teljesen legális kannabid olajjal (más néven CBD-vel), amely visszaszoríthatja, csökkentheti a daganatos megbetegedéseket. 2015-ben a Nemzetközi Roma Napon neki ítélték az Aranypánt Díjat, egy évvel később Gergely Alexandra-emlékdíjjal ismerték el tevékenységét. A díjak sorát a Kaposvári József-díjjal gazdagítottuk.

dr. Izsák-Ndiaye Rita

Szekszárdról elszármazott, ma a szenegáli Dakarban él és tevékenykedik. Jogász, ENSZ-csúcsdiplomataként beutazta a fél világot, ma többek között a svéd külügyminiszter gyerekjogi tanácsadója az éves EBESZ-elnökség idejére. Kezdetben dolgozott az Európai Roma Jogok Központjában, illetve az ENSZ-ben tanácsadóként is. 2018 januárjától az ENSZ Faji Diszkrimináció Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának (CERD) tagja

Joka Daróczi János

Szociálpolitikus, 18 éves kora óta szervezett roma táborokat, majd 1992-től a Roma Magazin című műsor szerkesztője, 1998 és 2011 között felelős szerkesztője. Jelenleg a Roma produkciós iroda vezetője, dokumentumfilm rendező, szerkesztő. Számos hazai és nemzetközi díjjal és elismeréssel méltatták, többek között a Magyar Televízió nívódíját is elnyerte. 2007-ben átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének polgári tagozatát.

Nevéhez fűzödik a 371 Csillag elnevezésű megemlékezés. Emellett számos roma gyakornoknak biztosított gyakornoki lehetőséget a közszolgálati MTV-nél. Jelenleg is a prímer médiában dolgozik. Nevéhez fűzödik a 2020-as rendezésű Darinka című játékfilm, amely a Roma Holokausztról szól.

Kadarkai Endre

A párkányi származású szerkesztő-riportert a műfaj legjobbjaival emlegetik. Hogy említsünk néhányat, Friderikusz Sándor és Vitray Tamáshoz emelik. Nevéhez fűződik többek között a Nemadom fel, illetve a Csakazértis című műsor. Ezen műsoroknak szereplői olyan hátrányos helyzetű emberek, akikről egyébként már a társadalom lemondott. Endre a portréfilmjeivel olyan problémákra hívta fel a figyelmet, amelyek a roma emberek társadalomba való integrálásával kapcsolatosak. Rendezéseivel minden esetben igyekszik utat mutatni, segíteni.

Kunhegyesi Ferenc

Festőművész, a Péli Tamás nevével fémjelzett első roma festőiskola követőjének vallja magát. Bátran felvállja művészetét, melyet mesterétől, Szentandrásy Istvántól is elsajátított. Jelenleg Kiskőrösön él, alkot és tevékenykedik. A művészet eszközével sajátos módszereket alkalmaz az integráció jegyében, foglalkozásain gyermekeknek, felnőtteknek és pedagógusok egyaránt részt vesznek. Jelenleg a kiskőrösi Alkotóház vezetője. Munkásságát 2019-ben “Kiskőrösért” díj-jal, Nemzetiségekért Díj-jal, valamint Príma Díjjal is elismerték.

Lukács Adorján

Kevesen tudják róla, hogy „pályafutását” muzsikusként kezdte – 18 éves koráig zenészként képzelte el az életét. Klarinétosként a Rajkó Zenekar elismert tagja volt, majd később mégis az ökölvívást választotta. 2011-ben Énekes Róberttel megalakították a Csepeli Box Klubot, hogy a hátrányos helyzetű, utánpótláskorú tehetségeket felkutatassák és a sport révén utat mutassanak számukra. Később profi ökölvívó edző lett, majd a Magyar Ökölvívó Szövetség egyik bizottságában dolgozott társadalmi munkában, így menedzselte és szervezte az utánpótláskorú fiatalok versenyeit. Jelenleg üzletember: fontos számára, hogy olyan embereknek biztositson munkát, akik hátrányból indulnak. 70 emberrel dolgozik együtt. Gyermekkórházak önzetlen támogatója.

Mészáros Antónia

Kommunikációs szakember, újságíró, televíziós műsorvezető, dokumentumfilmes. Korábban hírháttér műsorokat vezetett a Magyar Televízióban és az ATV-n, ezt megelőzően a brit BBC közszolgálati műsorszolgáltatónál dolgozott szerkesztő-riporterként. Volt haditudósító, dolgozott veszélyes övezetekben, de írt szakmai könyve is született az Angliába érkező kelet-európai munkavállalókról és szigetországi életükről. A kamerát, vágóasztalt és a tollat 2017-ben az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatói pozíciójára cserélte, fontos számára a gyermekek jogainak biztosítása, védelme és jólléte.

Oláh Gergő

Énekes, kontratenor. 2012-ben megnyerte az X-Faktor tehetségkutató hazai kiadásának harmadik évadának, majd 2015-től többször is sikereket ért el az Eurovíziós Dalfesztivál magyar válogatóműsoraiban. A korábban közmunkásként dolgozó salgótarjáni születésű énekes tevékenységét 2016-ban Szikra-díjjal ismerték el. Motivációs előadásai mellett fontos számára az esélyegyenlőség – ezért is csatlakozott 2015-ben az Európai Roma Rendvédelmi Bajtársi Egyesület és az Országos Rendőr-főkapitányság kampányához, amely a rendőrség roma fiatalok számára “tette láthatóvá” a rendvédelmi szervezetet. Élete példaértékű.

Richard Sarközy

A tehetséges szlovák énekes, Richard Sarközy Farkas Klaudiával közösen a második helyen végzett a 2014-es cseh/szlovák X-Faktorban, majd 2017-ben a magyar tehetségkutatót hetedik szériáját meg is nyerték. Zenéhez való viszonyát a 2009-ben bekövetkezett autóbalesete sem változtatta meg, hiszen előtte már a konzervatóriumban tanult musical szakon, ahol a legjobb húszban végzett.

Saját élettörténései, balesete ellenére számára is fontos a hátrányos helyzetű emberek segítése, hiszen Ő Maga is megtesz értük mindent, akár az élete példájával, illetve mások érdekeit képviselve.

“A kerekesszékesek problémáját én a mindennapokban megélem, ezért azzal is tisztában vagyok, hogy min kéne változtatni. Emellett azonban azt sem lehet elfelejteni, hogy roma vagyok. Számomra mindkettő ugyanolyan fontos, ezért együtt szeretném kezelni a kettőt”

– nyilatkozta korábban Ricco. A Kaposvári József-díj 2020 (2021) elismerést kitartásával, mások iránti szolidaritásával érdemelte ki.

Szenczy Sándor

Baptista lelkipásztor, jelenlegi emeritus elnök. A pesti vagonoktól indulva jutott a Fehér Házig. Számos gyülekezet növekedéséhez járult hozzá, vezetésével jött létre 1996-ban a Baptista Szeretetszolgálat. Az alapítvány ma hazánk ötödik legnagyobb humanitárius szervezete, amely a világ huszonöt országa mellett Magyarországon is meghatározó közösséggé nőtt. Sándor és családja élt és segített már Koszovóban, Vietnámban, Jordániában, Sri Lankán, Kambodzsában. Észak-Koreában, de támogató munkájának helyszíneit sokáig sorolhatnánk. Munkája során találkozott különféle államok vezetőivel, köztük három amerikai elnökkel is, tartott imaórát a Pentagonban, de a kambodzsai dzsungel közepén is. Örömmel vallja: ő és az ő háza népe az Úrnak szolgál.

Média kategória – 2020/2021

A portál szerkesztősége több formában is megjeleníti a társadalmi kirekesztettséggel, különböző társadalmi problémákkal összefüggő – így a romákat is érintő – ügyeket, elősegítve azok előremozdulását. Elismerésünket két videóért, két témakörben készült anyagukért adjuk át. Míg az egyikben egy Egyiptomból érkezett, budapesti éttermest mutat be, akinek kifőzdéjében ingyen étkezhetnek a szegények, addig a másik riport az egykori repperként tevékenykedő Kicsi Tyson-ról szól, aki roma holokausztról jelentetett meg könyvet.

Az RTL Klub országos kereskedelmi csatornán is láthatunk roma sorsokat, történeteket. A Házon kívül című műsor úgy jelenik meg a köztudatban, ahol “kritikával fogadják a politikusok nyilatkozatait. Utánajárnak a botrányoknak, és a valódi tények után kutatnak. És kérdeznek mindenkitől, akkor is, ha nem akarják”. Bátran mondhatjuk, hogy ez is egy olyan televíziós műsor, amely cigány sorsokról, életekről és ügyekről is beszámol rendszeresen és részletesen. Gratulálunk a műsor alkotóinak.

A közszolgálati televízió pont egy évtizede indította útjára ezt a roma kulturális magazint, amelyben minden alkalommal egyetlen téma feldolgozását láthatják a nézők. A műsorban olykor egy közösség, olykor pedig egy kiemelkedő személyiség portréja szerepel. A P’amende fontos sajátossága, hogy bár elsősorban roma szemszögből látja a világot, mégis hasznos információkat ad át a cigány és a nem cigány nézőknek egyaránt. A cél példamutató kezdeményezések, kiváló művészek, hagyományos közösségek – egyszóval értékek bemutatása. Elismerésünket többek között a cserdi polgármesterről készült filmmel, adással vívták ki; a műsor szerkesztői Horváth Éva, Nagy István és Szénási József.